Nowoczesne inspiracje w budowie i wystroju domów

Nowoczesne inspiracje w domuBudowa i urządzanie domu to inwestycja długofalowa, wymagająca zarówno zakładów finansowych jak i dużych ilości wolnego czasu, spędzanego nad projektem posiadłości oraz podczas doglądania postępów na każdy etapie budowy. Nie mniej jednak posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Niektórzy mają już koncepcję swojej wymarzonej posiadłości, inni szukają inspiracji i tworzą wizję idealnego domu.

Na etapie poszukiwań można skorzystać z tego, co już było, czyli postawić na modne w ostatnim czasie stylizacje.

Współczesne budownictwo umożliwia bowiem zarówno postawienie domu nowoczesnego, minimalistycznego jak i budynku, inspirowanego stylem tradycyjnym, a nawet antykiem. Taka inspiracja może być widoczna wewnątrz domu jak i na zewnątrz, co pozwoli na stworzenie spójnej i ciekawej całości. Inspiracje sięgające najdawniej zatrzymują się na, wspominanych już, czasach antycznych. Klasyczne budowle greckie i rzymskie wciąż zachwycają i wiele osób marzy, aby przenieść do własnego domu nieco magii tych najstarszych cywilizacji.

Projekt domu

W projekcie domu możemy przenieść inspirację antykiem w postaci kolumn nad wejściem do domu i stylowo wkomponować je w bryłę budynku. Z kolei wewnątrz inspirację antykiem możemy przejawiać się w aranżacji klasycznej łazienki z wanną na nóżkach lub urządzenie stylowego salonu z fototapetą, przedstawiającą antyczne budowle.

W urządzeniu wnętrz warto inspirować się również epoką baroku, charakteryzującą się bogatym zdobnictwem oraz wielością dodatków. Taka stylizacja znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach przestronnych i wysokich, w tym w salonach i sypialniach.

Elegancką odmianą tego stylu jest glamour. Podczas poszukiwania inspiracji przyda się również znajomość geografii, a dokładniej nurtów, zaczerpniętych z architektury różnych krajów. Bardzo popularny jest styl skandynawski, nawiązujący do nowoczesnego minimalizmu. Styl francuski cechuje się delikatnością, elegancją oraz wyjątkowym szykiem. Wnętrza takie są luksusowe, przestronne i nieprzepełnione dodatkami. Całości dopełniają stylizowane meble oraz tapety z delikatnymi wzorami. Z kolei styl prowansalski, którego polskim odpowiednikiem jest styl wiejski lub rustykalny, czerpie z natury. Drewno, jasne barwy oraz naturalne dodatki w postaci kwiatów to esencja tego nurtu. Do łask wraca również styl kolonialny, dla którego cechami wyróżniającymi są meble z ciemnego drewna oraz dodatki, typowe dla epoki wiktoriańskiej, w tym ciężkie zasłony. We wnętrzach, utrzymanych w tym stylu pojawiają się również elementy, wykonane z bambusa czy wikliny. Wielbiciele delikatności z pewnością zachwycą się stylem angielskim, zwanym również stylem romantycznym. Wnętrza takie są przytulne, utrzymane w ciepłych kolorach.

Dekoracje do domu

Dużo dekoracji oraz kwiatowe motywy sprawiają, że styl ten polecany jest szczególnie do sypialni i pokojów dla kobiet. Inspiracje w budowie i aranżacji domu pozwalają nam na wprowadzenie do niego atmosfery wybranego miejsca czy okresu w historii. Takie czerpanie z istniejących już nurtów pozwala nam na zabawę stylami, konwencjami oraz swobodne kreowanie przestrzeni.